Haşimato

Haşimato Nasıl Oluşur?

Haşimato ‘da; bağışıklık sisteminin, yanlışlıkla tiroid isimli organın hücrelerine karşı ‘’antikor’’ denilen savunma moleküllerini üretmesi söz konusudur. Bu ‘’antikor’’lar, tiroid isimli organa ulaşınca tiroid hücreleri zarar görmeye, harap olmaya ve görevini yapamaz hale gelir.

Oto-immün Tiroidit

Haşimato; bir otoimmün tiroid hastalığıdır. Haşimato hastalığı, tiroid bezine zarar veren bir bağışıklık sistemi hastalığıdır (oto-immün hastalık).

Haşimato ‘nun Belirtileri Nelerdir?

Yorgunluk, isteksizlik, sinirlilik, kilo artışı, kabızlık, ciltte kuruluk, saç dökülmesi, adet düzensizliği, sinirlilik, kısırlık, .

Haşimato, Nasıl Etki Eder?

Haşimato ‘da, hem tiroid isimli organın yapısı değişir hem de ürettiği hormonun dengesi bozulur. Tiroid bezinin yapısı değişince; tiroid büyümesi (guatr) veya tiroid bezinde yumru (yani nodül) oluşabilir. Hormon dengesi bozulması ile de Haşimato hastalığı olan hastaların çoğunda hipotiroidi yani tiroid hormon yetersizliği görülür.

Haşimato mu yoksa Haşimoto mu?

Aslında doğrusu Haşimoto ‘dur, ancak Haşimato daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tiroit Guatr

Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.
Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir.
Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.