Hamilelikte TSH Yüksekliği

Hamilelikte TSH Yüksekliği nedir?

Bir kadının hamile kalmasından sonra bebeğin tiroit isimli organı gelişene kadar anneden göbek kordonu ile gelecek olan tiroid hormonuna ihtiyaç duyar. Yani gebeliğin ilk 3 aylık dönemi, hamilelikte TSH yüksekliği ve tiroid açısından çok önemlidir. Bu dönemde hamilelikte TSH yüksekliği varsa, bu, tiroit hormonu yetersizliğini gösterir ve bebek de göbek kordonundan gelen kandaki yetersiz tiroid hormonu ile yetinmek zorunda kalır. Bu TSH yüksekliği ve yetersiz tiroit hormonu, bebekte gelişme geriliği yapar. Hamilelikte TSH yüksekliği gebeliğin ilk aylarında daha hayati öneme haiz olduğu için hamile kalan her kadının hamilelikte TSH yüksekliği açısından muayenesi ve tetkiki gerekir.

İlk tetkiki, hamilelik teşhisini koyan kadın doğum uzmanınca hemen yaptırılmalıdır.  Eğer bu testlerde bir bozukluk olursa hamile kadın tiroit konusunda deneyimli bir doktora sevk edilir. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Ancak, hamileliğin daha sonraki döneminde bebeğin tiroid isimli organı gelişmeye başlasa da hemen yeterli hormon üretmeye başlayamaz. Bebeğin yeni oluşan tiroit isimli organı yavaş yavaş gelişip tiroit hormonu üretmeye başlar. Bu nedenle, hamileliğin 2.ayından sonraki dönemleri de hamilelikte TSH yüksekliği açısından önemlidir.

Kaynak