Hamilelikte Tiroid

Hamilikte Tiroid Bezinin Gelişimi:

Bir kadının hamile kalmasından sonra bebeğin tiroit isimli organı gelişene kadar anneden göbek kordonu ile gelecek olan tiroid hormonuna muhtaçtır. Yani hamilelik ‘in ilk 3 aylık dönemi hamilelikte tiroid bezinin gelişimi açısından çok önemlidir. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Bu dönemde hamilelikte tiroid hastalığı varsa bebek de göbek kordonundan gelen kandaki yetersiz tiroid hormonu ile yetinmek zorunda kalır. Yetersiz kalan bu tiroit hormonu gelişme geriliği yapabilir. Hamilelikte tiroid gebeliğin ilk aylarında daha hayati öneme haiz olduğu için hamile kalan her kadının hamilelikte tiroid açısından muayenesi ve tetkiki gerekir. İlk tetkiki hamilelik teşhisini koyan kadın doğum uzmanı hemen yaptırmalıdır.  Eğer bu testlerde bir bozukluk olursa hamile kadın, tiroit konusunda deneyimli bir doktora sevk edilir.

Ancak, hamilelik ‘in daha sonraki döneminde bebeğin tiroid isimli organı gelişmeye başlasa da hemen yeterli hormon üretmeye başlayamaz. Bebeğin yeni oluşan tiroit isimli organı yavaş yavaş gelişip tiroit hormonu üretmeye başlar. Bu nedenle, hamilelik ‘in 2.ayından sonraki dönemleri de hamilelik tiroid açısından önemlidir.

Kaynak