Hamilelikte Guatr

Hamile Kadında Bebeğin Tiroid Bezinin Gelişimi:

Bir kadının hamile kalmasından sonra bebeğin tiroit isimli organı gelişene kadar anneden göbek kordonu ile gelecek olan tiroid hormonuna muhtaçtır. Yani hamilelik ‘in ilk 3 aylık dönemi hamilelikte tiroid açısından çok önemlidir. Bu dönemde hamilelikte guatr varsa bebek de göbek kordonundan gelen kandaki yetersiz tiroid hormonu ile yetinmek zorunda kalır. Yetersiz kalan bu tiroit hormonu gelişme geriliği yapabilir.

Hamilelikte guatr gebeliğin ilk aylarında daha hayati öneme haizdir!

Hamile kalan her kadının hamilelikte guatr açısından muayenesi ve tetkiki gerekir. İlk tetkiki hamilelik teşhisini koyan kadın doğumcu hemen yaptırmalıdır.  Eğer bu testlerde bir bozukluk olursa hamile kadın tiroit konusunda deneyimli bir doktora sevk edilir.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Ancak, hamilelik in daha sonraki döneminde bebeğin tiroid isimli organı gelişmeye başlasa da hemen yeterli hormon üretmeye başlayamaz. Bebeğin yeni oluşan tiroit isimli organı yavaş yavaş gelişip tiroit hormonu üretmeye başlar. Bu nedenle, hamilelik ‘in 2.ayından sonraki dönemleri de hamilelik guatr açısından önemlidir.

Kaynak