Guatr Belirtileri

Guatr Belirtileri-Yutkunma ve Nefes Almada Güçlük

Bazı hastalarda ciddi bir guatr belirtisi yoktur. Guatr belirtileri bu hastalarda dikkat çekmez. Bazı hastalarda ise guatr çok büyüktür, bu durumda hastanın gece uyuması, rahat nefes alması ve yutkunması bozulabilir. Dışarıdan guatr belli olsa da bazı hastalarda guatr belirtileri olmayabilir. Bu hastalardaki guatr belirtileri dışardan görülen şişlik ve boğazda kalınlaşmadır. Aslında en yaygın şikayet, dışarıdan belli olan guatr görünümü yani estetik kaygıdır.

Guatr ve Tiroid Hormon Bozukluğu

Guatr hastalarının bazılarında, artmış tiroid dokusu nedeniyle, tiroid hormon üretimi artar ve subklinik hipertiroidi gelişir. Bu hastalardaki subklinik hipertiroidi, RAI ile tedavi edilebilir. Subklinik hipertiroidi hastalarında, tiroksin ile TSH supresyonu tedavisi yapılamaz. Hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, hipotiroidi, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği aynıdır. Guatr Belirtileri, guatr türüne göre değişir.

Guatr Teşhisinde Kullanılan Diyagnostik (Tanısal) Testler

FT3, FT4, TSH, Anti-tg, Anti-tpo, iyonize kalsiyum, parathormon, tiroglobulin, idrarda iyot düzeyi, tiroid ultrasonografisi, tiroid sintigrafisi.