Guatr Atom Tedavisi

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder. Atom tedavisi’nin kullanıldığı en önemli tiroit hastalığı tiroit kanseridir. Tiroid kanserlerinde önce ameliyat yapılır, tiroid bezi tamamen çıkarılır, tiroit’in çevresindeki lenf düğümleri de çıkarılır. Sonra da yüksek doz atom tedavisi uygulanır. Graves hastalığı, hipertiroid, zehirli guatr, tiroid nodülü hastalıklarında kullanılan guatr atom tedavisi nin kanser yaptığına dair hiç bir bilimsel bulgu mevcut degildir.

Atom tedavisi‘nde radyoaktif iyot kullanılır. Kullanılan radyoaktif iyot sıvı şeklinde veya kapsül halindedir. Kapsül tercih edildiğinde, atom tedavisi sonrasında tükürük bezleri’nin kuruması önlenmiş olur. Atom tedavisi, yanlızca tiroid hastalıklarında kullanılan bir yöntemdir.  Hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm; hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi aynı anlamda kullanılmaktadır; aynı şekilde tiroid, troid, tiroit ve troit; guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de aynı anlamda kullanıldığı gibi.

Guatr atom tedavisi, en yaygın olarak hipertiroidi yani zehirli guatr hastalığında (hipertirodi hastalığında) genellikle düşük doz atom tedavisi uygulanır.

Hipertiroidizm hastalığında guatr atom tedavisi kullanıldığında ameliyata gerek kalmaz; guatr atom tedavisi, bir ameliyatsız guatr tedavisi yontemidir, fakat bazı hastalarda, önce guatr atom tedavisi yapilir, guatr küçültülür, sonra ameliyat yapılır. Zehirli guatr, zehirli guvatr, zehirli guvatır, toksik guatr, toksik guvatr, toksik guvatır, Graves hastalığı, Basedow hastalığı hep aynı anlama sahiptir.

Kaynak