Gebelikte Guatr

Gebelikte Guatr nedir?

Bir kadının gebe kalmasından sonra bebeğin tiroit isimli organı gelişene kadar anneden göbek kordonu ile gelecek olan tiroid hormonuna ihtiyaç duyar. Yani gebeliğin ilk 3 aylık dönemi gebelikte tiroid açısından çok önemlidir. Bu dönemde gebelikte guatr varsa bebek de göbek kordonundan gelen kandaki yetersiz tiroid hormonu ile yetinmek zorunda kalır.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Bu yetersiz tiroit hormonu gelişme geriliği yapar. Gebelikte guatr gebeliğin ilk aylarında daha hayati öneme haiz olduğu için gebe kalan her kadının gebelikte guatr açısından muayenesi ve tetkiki gerekir. İlk tetkiki gebelik teşhisini koyan kadın doğumcu hemen yaptırmalıdır.  Eğer bu testlerde bir bozukluk olursa gebe kadın tiroit konusunda deneyimli bir doktora sevk edilir.

Ancak, gebeliğin daha sonraki döneminde bebeğin tiroid isimli organı gelişmeye başlasa da hemen yeterli hormon üretmeye başlayamaz. Bebeğin yeni oluşan tiroit isimli organı yavaş yavaş gelişip tiroit hormonu üretmeye başlar. Bu nedenle, gebeliğin 2.ayından sonraki dönemleri de gebelikte guatr açısından önemlidir.

Kaynak