Doğumsal Hipotiroidi

Doğumsal hipotiroidi nasıl tedavi edilir?

Doğumsal hipotiroidi saptandığında vakit geçirmeden tedavi edilmelidir. Yapılacak tedavi bebekteki tiroid hastalığının türüne göre değişir. Hormon eksikliği varsa hemen tedavi edilmelidir. Eğer bebekte nodül varsa, nodülün türüne ve büyüklüğüne göre tedavi yapilir. Nodül çok büyük değilse cerrahi tedavi yani ameliyat yapılmaz. Eğer nodül sıcak bir nodülse yani çok çalışan bir nodül ise ameliyatsız radyoaktif iyot tedavisi yapilabilir. Nodül olan bebekte tiroid hormonu mutlaka olçülmelidir.

Hangi Bebekler Doğumsal Hipotiroidi Hastalığı Riski Altında?

Hamile iken annede tiroid hormon yetersizliği yani hipotiroidi varsa, bebek doğar doğmaz bebeğin tiroid bezi büyük olarak saptanabilir, yani doğumsal hipotiroidi dediğimiz hastalık gorülür. Bu annelerinden doğan bebeklerde doğumsal hipotiroidi daha sık görülür.

Doğumsal hipotroidi ‘nin en yaygın türü, anne normal olduğu halde bebekte tiroit isimli organ gelişmeyebilir. Bu durumda bebek tiroid hormonundan yoksun kalır yani hipotiroid olur. Doğumsal hipotroidi hastalığında hormon eksik olduğu için bebeğin zeka ve bedensel büyümesi yavaşlar hatta durur. O nedenle bu hastalarda tiroid hormunu ile tedavi hemen başlatılmalıdır.

Kaynak