Bebeklerde TSH Yüksekliği

Bebeklerde TSH yükseliği ve hipotiroidi nasıl tedavi edilir?

Yeni doğan bebeklerde TSH yükseliği yani hipotiroidi saptandığında vakit geçirmeden tedavi edilmelidir. Yapılacak tedavi bebekteki tiroid hastalığının türüne göre değişir. Eğer bebekte nodül varsa, nodülün türüne ve büyüklüğüne göre tedavi yapılır. Nodül çok büyük değilse cerrahi tedavi yani ameliyat yapılmaz. Eğer nodül sıcak bir nodülse yani çok çalışan bir nodül ise ameliyatsız radyoaktif iyot tedavisi yapilabilir. Nodül olan bebekte tiroid hormonu mutlaka olçülmelidir.

Hamile iken annede tiroid hormon yetersizliği yani hipotiroidi varsa, bebek doğar doğmaz bebeğin tiroid bezi büyük olarak saptanabilir, yani bebeklerde TSH yükseliği, diüer adıyla neonatal hipotiroidi dediğimiz hastalık görülür. Bu bebeklerde TSH yüksekliği yani doğumsal hipotiroidi daha sık görülür.

Bebeklerde TSH yükseliği ve hipotroidi ‘in en yaygın türü, anne normal olduğu halde bebekte tiroit isimli organ gelişmeyebilir. Bu durumda bebek tiroid hormonundan yoksun kalır yani hipotiroid olur. Bebeklerde hipotroidi hastalığında hormon eksik olduğu için bebeğin zeka ve bedensel büyümesi yavaşlar hatta durur. O nedenle bu hastalarda tiroid hormunu ile tedavi hemen başlatılmalıdır.

Kaynak