Bebeklerde Tiroid

Bebeklerde Tiroid Nasıl Tedavi Edilir?

Yeni doğan bebeklerde tiroid saptandığında vakit geçirmeden tedavi edilmelidir. Yapılacak tedavi bebekteki tiroid hastalıgının türüne göre değişir. Eğer bebekte nodül varsa, nodülün türüne ve büyüklüğüne göre tedavi yapilir. Nodül çok büyük değilse cerrahi tedavi yani ameliyat yapılmaz. Eğer nodül sıcak bir nodülse yani çok çalışan bir nodül ise ameliyatsız radyoaktif iyot tedavisi yapilabilir. Nodül olan bebekte tiroid hormonu mutlaka olçülmelidir.

Hamile iken annede tiroid hormon yetersizliği yani hipotiroidi varsa, bebek doğar doğmaz bebeğin tiroid bezi büyük olarak saptanabilir, yani bebeklerde hipotiroidi dediğimiz hastalık gorülebilir; bu bebeklerde hipotiroidi daha sık görülür.

Bebeklerde tiroid ‘in en yaygın türü, anne normal olduğu halde bebekte tiroit isimli organ gelişmemesidir, yokluğudur. Bu durumda bebek tiroid hormonundan yoksun kalır yani hipotiroid olur. Bebeklerde hipotroidi hastalığında hormon eksik olduğu için bebeğin zeka ve bedensel büyümesi yavaşlar hatta durur. O nedenle bu hastalarda tiroid hormunu ile tedavi hemen başlatılmalıdır.

Kaynak